Ta strona używa cookie. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.
Akceptuję

Loading...


Szukaj Menu
A A A wysoki kontrast: A A

Portal Promocji EksportuSektor oleju palmowego w Kolumbii - wizyta ZBH Bogota na plantacji palmy olejowej

Wyślij Drukuj Pobierz dodał: Zofia Polakiewicz | 2018-09-12 20:16:29
olej palmowy, palma olejowa, handel, fedepalma, kolumbia

Zapoznaj się z naszą relacją z wizyty na plantacji palmy olejowej w regionie Sur de Bolivar i dowiedz się więcej na temat zrównoważonej produkcji oleju palmowego w Kolumbii.

5-6 września ZBH Bogota uczestniczyło w spotkaniach z producentami palmy olejowej w regionie Sur de Bolivar. Biuro miało również okazję odwiedzić zakład przetwórczy oleju palmowego. Spotkania zorganizowane były przez Federacje Palmy Olejowej w Kolumbii, organizację zrzeszającą producentów i rolników, odpowiedzialną za zrównoważony rozwój sektora palmy olejowej w kraju.

ZBH Bogota miało okazję uczestniczyć w serii spotkań zorganizowanych przez organizację FedePalma oraz Cenipalma, które reprezentują interesy producentów palmy olejowej w Kolumbii. Organizacja zajmuje się pracami badawczymi na temat kwestii ekonomicznych, politycznych oraz naukowych związanych z kultywacją palmy olejowej jak również utrzymywaniem relacji z rządem oraz sektorem prywatnym w celu zwiększenia konkurencyjności produktu na rynku lokalnym oraz międzynarodowym.

Olej palmowy jest jednym z najpowszechniej używanych produktów, nie tylko w gastronomii ale również w kosmetologii, eko-paliwach, lubrykantach, opakowaniach, detergentach oraz tekstyliach.

Kolumbia jest pierwszym największym producentem palmy olejowej w Ameryce Południowej, czwartym na świecie. Palma olejowa to roślina oleista o największej wydajności: jeden zasiany hektar palmy olejowej produkuje od 6 do 10 razy więcej oleju niż reszta roślin tego typu. Olej palmowy stanowi 94.1% produkcji olejów i tłuszczów w kraju, oraz około 66% konsumpcji. Jest to jedna z najważniejszych upraw dla sektora rolniczego w Kolumbii; w 2016 roku produkcja oleju palmowego stanowiła 9% kolumbijskiego PKB dla sektora rolniczego, co oznacza wartość produkcji przekraczającą 2.6 mld dolarów. Sektor palmy olejowej w Kolumbii przyczynia się do rozwoju obszarów wiejskich, zwłaszcza w regionie Sur de Bolivar, w którym to ZBH Bogota miało okazję odwiedzić plantację palmy olejowej. Region był kiedyś aktywną strefą konfliktu, z wieloma nielegalnymi uprawami koki, a obecnie, dzięki programom substytucji nielegalnych upraw, jest liderem w produkcji palmy olejowej, a jego mieszkańcy traktują uprawę jako główne źródło dochodu i rozwoju.

Warto pamiętać, iż palma olejowa tworzy miejsca pracy dla mieszkańców rejonu Sur de Bolivar i nie tylko. Według oficjalnych statystyk, uprawa palmy stworzyła 184 tysięcy miejsc pracy oraz zapewnia rolnikom dochód o 20% wyższy niż w innych branżach sektora rolniczego. Badania Banku Światowego z 2011 roku wykazały, że sektor palmy olejowej produkuje 30 razy więcej miejsc pracy na jednostkę terenu w porównaniu do innych dużych upraw jak na przykład soja. Badania również wykazały, że wzrost powierzchni upraw o 1%, powoduje średnią obniżkę poziomu ubóstwa o 0.15-0.25%.

Kolumbia zadeklarowała się do upraw palmy olejowej z obietnicą zerowej deforestacji ziemi, którą udało się dotrzymać. W 2016 badania Uniwersytetu Duke wykazały, że pomimo wzrostu powierzchni upraw o 69.5% między 1989 a 2013, poziom deforestacji wyniósł 0%. Sektor palmy olejowej w Kolumbii przyczynia się do konserwacji różnorodności biologicznej, głównie poprzez projekt wspierany przez FedePalma, ONZ oraz WWF. Celem projektu jest uprawa palmy w zgodzie z naturą oraz zerowy lub minimalny negatywny wpływ na środowisko.

Polscy przedsiębiorcy, chcący importować olej palmowy z miejsc, które produkują go w sposób zrównoważony, mogą być zainteresowani importem z Kolumbii. Innym aspektem, który może zainteresować polskich przedsiębiorców z sektora rolno-przemysłowego, jest sprzedaż maszyn rolniczych, które umożliwiłyby producentów oleju palmowego zwiększenie wydajności.

Po podpisaniu umowy pokojowej, rozwój sektora rolniczego jest priorytetem rządu w procesie wdrażania pokoju do Kolumbii. Rozwój obszarów wiejskich oraz włączenie ich do procesu urbanizacji oraz formalizacji operacji przedsiębiorstw jest bardzo istotne dla zrównoważonego rozwoju sektor palmy olejowej, jak również całego kraju.

 

 


Wybrane
oferty polskich przedsiębiorstw

Katalogi stron internetowych

Każdy biznes wymaga rzetelnej reklamy. Jeśli chcesz, by Twoja firma pozyskała jeszcze większe rze...
Polska - Poznań 2021-04-04 Dodał: Jacek Cukierski Handel Zobacz ofertę

Pomady do włosów

Oferujemy najwyższej jakości pomady do włosów - zarówno producentów polskich, jak i zagranicznych...
Polska - CZERWIONKA-LESZCZYNY 2021-03-31 Dodał: Dawid Perz Handel, Kosmetyki, Przemysł chemiczny i kosmetyczny Zobacz ofertę

Salon BMW Rzeszów

Auto Premium to salon BMW znajdujący się w Rzeszowie. Serwis od lat obsługuje Klientów z teremu P...
Polska - Świlcza 2021-03-16 Dodał: BMW Auto Premium Handel Zobacz ofertę

Zobacz więcej ofert